Z8F021AHH020EC00TR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
Z8F021AHH020EC00TR
Manufacturer: Zilog In Stock 0 pcs
Datasheet: Z8F021AHH020EC00TR
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
20MHz
Series
Encore!® XP®
RAM Size
512 x 8
Core Size
8-Bit
Packaging
Tape & Reel (TR)
EEPROM Size
64 x 8
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity
IrDA, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
17
Core Processor
eZ8
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Data Converters
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
Z8F021A
Program Memory Size
2KB (2K x 8)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V