AC0805KKX7R8BB474
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AC0805KKX7R8BB474
Manufacturer: Yageo In Stock 0 pcs
Datasheet: AC0805KKX7R8BB474
Product Category: Ceramic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP CER 0.47UF 25V X7R 0805 $0.06
AC
Ratings
AEC-Q200
Features
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±10%
Lead Style
Capacitance
0.47µF
Part Status
Active
Applications
Automotive
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)
Voltage - Rated
25V
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C