VEL12US120-US-JA
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
VEL12US120-US-JA
Manufacturer: XP Power In Stock 1666 pcs
Datasheet: VEL12US120-US-JA
Product Category: AC DC Desktop, Wall Adapters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W $11
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Form
Wall Mount (Class II)
Series
VEL12 (12W)
Weight
0.19 lb (86.18 g)
Approvals
CB, TUV, UL
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Input Type
Fixed Blade
Cord Length
59" (1.50m)
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Polarization
Positive Center
Power (Watts)
12W
Input Connector
NEMA 1-15P
Region Utilized
North America
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension
2.99" L x 1.16" W x 1.73" H (76.0mm x 29.5mm x 43.9mm)
Voltage - Output
12V
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Current - Output (Max)
1A
No Load Power Consumption
100mW (Max)