RDD0824S12
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RDD0824S12
Manufacturer: XP Power In Stock 93 pcs
Datasheet: RDD0824S12
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER 12V 8W $39
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
RDD (8W)
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Packaging
Tube
Efficiency
85%
Part Status
Active
Applications
Railway
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
8W
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Isolation
3kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
70V
Voltage - Input (Min)
13V
Current - Output (Max)
665mA