QSB35048S12
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
QSB35048S12
Manufacturer: XP Power In Stock 28 pcs
Datasheet: QSB35048S12
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER 12V 350W $134
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
QSB (350W)
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Packaging
Box
Efficiency
92.5%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
350W
Package / Case
9-DIP Module
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Isolation
1.5kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max)
75V
Voltage - Input (Min)
36V
Current - Output (Max)
29.2A