QSB10024S24
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
QSB10024S24
Manufacturer: XP Power In Stock 40 pcs
Datasheet: QSB10024S24
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER 24V 100W $124
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
QSB (100W)
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
100W
Package / Case
8-DIP Module
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
24V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Isolation
1.5kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Input (Min)
9V
Current - Output (Max)
4.17A