JVA401500S24
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
JVA401500S24
Manufacturer: XP Power In Stock 26 pcs
Datasheet: JVA401500S24
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER 24V 40W $90
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
JVA40 (40W)
Features
Remote On/Off
Efficiency
72%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
40W
Package / Case
5-DIP Module
Size / Dimension
4.92" L x 2.95" W x 1.57" H (125.0mm x 75.0mm x 40.0mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
24V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Isolation
4kV
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Max)
1500V
Voltage - Input (Min)
200V
Current - Output (Max)
1.67A