JCH1024D05
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
JCH1024D05
Manufacturer: XP Power In Stock 31 pcs
Datasheet: JCH1024D05
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER +/-5V 10W $25.5
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
JCH (10W)
Features
OCP, SCP
Packaging
Tube
Efficiency
82%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
10W
Package / Case
5-DIP Module
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs
2
Voltage - Output 1
5V
Voltage - Output 2
-5V
Voltage - Output 3
Voltage - Isolation
1.5kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Input (Min)
18V
Current - Output (Max)
1A, 1A