JCD0524S24
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
JCD0524S24
Manufacturer: XP Power In Stock 83 pcs
Datasheet: JCD0524S24
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER 24V 5W $19.5
Series
JCD (5W)
Efficiency
84%
Power (Watts)
5W
Package / Case
24-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.41" H (31.8mm x 20.3mm x 10.4mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
24V
Voltage - Isolation
1.6kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Input (Min)
18V
Current - Output (Max)
208mA