JCD0448S3V3
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
JCD0448S3V3
Manufacturer: XP Power In Stock 0 pcs
Datasheet: JCD0448S3V3
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER 3.3V 4W $17.39
Series
JCD (4W)
Efficiency
76%
Power (Watts)
4W
Package / Case
24-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.41" H (31.8mm x 20.3mm x 10.4mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
3.3V
Voltage - Isolation
1.6kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max)
72V
Voltage - Input (Min)
36V
Current - Output (Max)
1.2A