JCD0412D24
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
JCD0412D24
Manufacturer: XP Power In Stock 0 pcs
Datasheet: JCD0412D24
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER +/-24V 4W $18.33
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
JCD (4W)
Features
OCP, OVP, SCP
Packaging
Tube
Efficiency
80%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
4W
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.41" H (31.8mm x 20.3mm x 10.4mm)
Number of Outputs
2
Voltage - Output 1
24V
Voltage - Output 2
-24V
Voltage - Output 3
Voltage - Isolation
1.6kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max)
18V
Voltage - Input (Min)
9V
Current - Output (Max)
83mA