JCA0648S12
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
JCA0648S12
Manufacturer: XP Power In Stock 16 pcs
Datasheet: JCA0648S12
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER 12V 6W $31.5
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
JCA (6W)
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tube
Efficiency
84%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
6W
Package / Case
24-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension
1.00" L x 0.80" W x 0.39" H (25.4mm x 20.3mm x 10.0mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Isolation
1.5kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max)
75V
Voltage - Input (Min)
36V
Current - Output (Max)
500mA