ICH10048S05
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ICH10048S05
Manufacturer: XP Power In Stock 52 pcs
Datasheet: ICH10048S05
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER 5V 100W $92
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
ICH (200W)
Features
Remote On/Off, OVP, SCP
Packaging
Box
Efficiency
84%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
100W
Package / Case
9-DIP Module
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
5V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Isolation
1.5kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max)
75V
Voltage - Input (Min)
36V
Current - Output (Max)
20A