FS02CT-15
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
FS02CT-15
Manufacturer: XP Power In Stock 12 pcs
Datasheet: FS02CT-15
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER +/-100V 10W $163.01
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
High Voltage - Isolated Module
Series
XP EMCO - FS (10W)
Features
OTP, OVP, SCP
Packaging
Box
Efficiency
85%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
10W
Package / Case
8-DIP Module
Size / Dimension
2.25" L x 1.12" W x 0.50" H (57.2mm x 28.5mm x 12.7mm)
Number of Outputs
2
Voltage - Output 1
100V
Voltage - Output 2
-100V
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
3.2 ~ 28V
Voltage - Isolation
2.5kV
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max)
15V
Voltage - Input (Min)
0.7V
Current - Output (Max)
50mA, 50mA