AHM150PS48
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AHM150PS48
Manufacturer: XP Power In Stock 0 pcs
Datasheet: AHM150PS48
Product Category: AC DC Desktop, Wall Adapters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 150W Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Form
Desktop (Class I)
Series
AHM150 (150W)
Weight
1.3 lbs (589.7 g)
Approvals
CB, TUV, UL
Efficiency
Level V
Input Type
Cord (Sold Separately)
Cord Length
35.4" (0.9m)
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Applications
ITE (Commercial), Medical
Polarization
Power (Watts)
150W
Input Connector
IEC 320-C14
Region Utilized
International
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Size / Dimension
7.80" L x 3.15" W x 1.45" H (200.0mm x 80.0mm x 37.0mm)
Voltage - Output
48V
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Current - Output (Max)
3.13A
No Load Power Consumption
500mW (Max)