AEL15US18
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AEL15US18
Manufacturer: XP Power In Stock 0 pcs
Datasheet: AEL15US18
Product Category: AC DC Desktop, Wall Adapters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 15W Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Form
Desktop (Class I)
Series
AEL15 (15W)
Weight
0.364 lb (165.11 g)
Approvals
CB, TUV, UL
Efficiency
Level V
Input Type
Cord (Sold Separately)
Cord Length
48" (1.22m)
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Applications
ITE (Commercial)
Polarization
Positive Center
Power (Watts)
15W
Input Connector
IEC 320-C14
Region Utilized
International
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension
3.58" L x 1.50" W x 1.42" H (91.0mm x 38.0mm x 36.0mm)
Voltage - Output
18V
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Current - Output (Max)
830mA
No Load Power Consumption
500mW (Max)