ACM24US48
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ACM24US48
Manufacturer: XP Power In Stock 77 pcs
Datasheet: ACM24US48
Product Category: AC DC Desktop, Wall Adapters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: AC/DC WALL MOUNT 48V 24W $17
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Form
Wall Mount (Class II)
Series
ACM24 (24W)
Approvals
CB, CE, CSA, TUV, UL
Efficiency
Level VI
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Cord Length
70.9" (1.80m)
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial), Medical
Polarization
Positive Center
Power (Watts)
24W
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Region Utilized
International
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension
3.46" L x 1.18" W x 2.24" H (87.9mm x 30.0mm x 56.9mm)
Voltage - Output
48V
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Current - Output (Max)
500mA
No Load Power Consumption
75mW (Max)