VJ0402A1R2DXJCW1BC
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
VJ0402A1R2DXJCW1BC
Manufacturer: Vishay / Vitramon In Stock 0 pcs
Datasheet: VJ0402A1R2DXJCW1BC
Product Category: Ceramic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP CER 1.2PF 16V C0G/NP0 0402 $0.02
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
VJ
Ratings
Features
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±0.5pF
Lead Style
Capacitance
1.2pF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated
16V
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C