597D227X9020R2T
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
597D227X9020R2T
Manufacturer: Vishay / Sprague In Stock 2675 pcs
Datasheet: 597D227X9020R2T
Product Category: Tantalum Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP TANT 220UF 10% 20V 3024 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Conformal Coated
Series
TANTAMOUNT®, 597D
Features
General Purpose
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Capacitance
220µF
Part Status
Active
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
3024 (7660 Metric)
Voltage - Rated
20V
Lifetime @ Temp.
Size / Dimension
0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code
R
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm