515D337M100EK6AE3
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
515D337M100EK6AE3
Manufacturer: Vishay / Sprague In Stock 0 pcs
Datasheet: 515D337M100EK6AE3
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL $0.83
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
515D
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
330µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
100V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
860mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.29A @ 10kHz