293D105X9016A2TE3
| Manufacturer: | Vishay / Sprague |
In Stock 56678 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 293D105X9016A2TE3 | ||
| Product Category: | Tantalum Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP TANT 1UF 10% 16V 1206 | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Molded
- Series
- TANTAMOUNT®, 293D
- Features
- General Purpose
- Packaging
- Digi-Reel®
- Tolerance
- ±10%
- Capacitance
- 1µF
- Part Status
- Active
- Failure Rate
- Lead Spacing
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 1206 (3216 Metric)
- Voltage - Rated
- 16V
- Lifetime @ Temp.
- Size / Dimension
- 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.071" (1.80mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 125°C
- Manufacturer Size Code
- A
- ESR (Equivalent Series Resistance)
- 9.3Ohm