IRFR010TRL
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
IRFR010TRL
Manufacturer: Vishay / Siliconix In Stock 0 pcs
Datasheet: IRFR010TRL
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 50V 8.2A DPAK Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
FET Type
N-Channel
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
200mOhm @ 4.6A, 10V
Power Dissipation (Max)
25W (Tc)
Supplier Device Package
D-Pak
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
50V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
250pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
8.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V