IRFBC20STRLPBF
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
IRFBC20STRLPBF
Manufacturer: Vishay / Siliconix In Stock 798 pcs
Datasheet: IRFBC20STRLPBF
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 600V 2.2A D2PAK Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
FET Type
N-Channel
Packaging
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.4Ohm @ 1.3A, 10V
Power Dissipation (Max)
3.1W (Ta), 50W (Tc)
Supplier Device Package
D2PAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
18nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
350pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
2.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V