P11S2V0FLSY00103KA
| Manufacturer: | Vishay / Sfernice |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | P11S2V0FLSY00103KA | ||
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR | $15.44 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Taper
- Linear
- Series
- P11S
- Rotation
- 300°
- Packaging
- Bulk
- Tolerance
- ±10%
- Part Status
- Active
- Size - Body
- Square - 0.512" x 0.492" Face x 0.437" H (13.00mm x 12.50mm x 13.00mm)
- Actuator Type
- Slotted
- Mounting Type
- Panel Mount
- Power (Watts)
- 1W
- Bushing Thread
- M10 x 0.75
- Actuator Length
- 0.984" (25.00mm)
- Adjustment Type
- User Defined
- Built in Switch
- None
- Number of Gangs
- 2
- Number of Turns
- 1
- Actuator Diameter
- 0.236" (6.00mm)
- Resistance (Ohms)
- 10k
- Termination Style
- Solder Lug
- Resistive Material
- Cermet
- Temperature Coefficient
- ±150ppm/°C