LTO050FR0680JTE3
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LTO050FR0680JTE3
Manufacturer: Vishay / Sfernice In Stock 38 pcs
Datasheet: LTO050FR0680JTE3
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 0.068 OHM 50W 5% TO220 $8.8
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
LTO 50
Features
Non-Inductive
Packaging
Tube
Tolerance
±5%
Resistance
68 mOhms
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
50W
Package / Case
TO-220-2
Size / Dimension
0.409" L x 0.126" W (10.40mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
TO-220
Temperature Coefficient
±700ppm/°C