VS-ST230C16C0
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
VS-ST230C16C0
Manufacturer: Vishay / Semiconductor - Diodes Division In Stock 17 pcs
Datasheet: VS-ST230C16C0
Product Category: Thyristors - SCRs Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: SCR PHASE CONT 1600V 410A A-PUK $74.47
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
SCR Type
Standard Recovery
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
TO-200AB, A-PUK
Base Part Number
ST230C*C
Voltage - Off State
1.6kV
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
TO-200AB, A-PUK
Current - Hold (Ih) (Max)
600mA
Current - Off State (Max)
30mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.69V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)
410A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
3V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
780A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
5700A, 5970A