VS-40EPF06-M3
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
VS-40EPF06-M3
Manufacturer: Vishay / Semiconductor - Diodes Division In Stock 498 pcs
Datasheet: VS-40EPF06-M3
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE GEN PURP 600V 40A TO247AC $10.69
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Packaging
Tube
Diode Type
Standard
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-2
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
TO-247AC Modified
Reverse Recovery Time (trr)
180ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100µA @ 600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600V
Current - Average Rectified (Io)
40A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.25V @ 40A