VS-30EPH06PBF
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
VS-30EPH06PBF
Manufacturer: Vishay / Semiconductor - Diodes Division In Stock 12362 pcs
Datasheet: VS-30EPH06PBF
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE GEN PURP 600V 30A TO247AC $2.92
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
FRED Pt®
Packaging
Tube
Diode Type
Standard
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-2
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
TO-247AC Modified
Reverse Recovery Time (trr)
35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
50µA @ 600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600V
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.6V @ 30A