SMCJ36CA-E3/9AT
| Manufacturer: | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
In Stock 1275 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | SMCJ36CA-E3/9AT | ||
| Product Category: | TVS - Diodes | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | TVS DIODE 36V 58.1V DO214AB | Inquiry | |
- Series
- TransZorb®
- Packaging
- Digi-Reel®
- Base Part Number
- SMCJ
- Power - Peak Pulse
- 1500W (1.5kW)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Power Line Protection
- No
- Bidirectional Channels
- Supplier Device Package
- DO-214AB (SMCJ)
- Voltage - Breakdown (Min)
- 40V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
- 58.1V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ)
- 36V
- Current - Peak Pulse (10/1000µs)
- 25.8A