SMBJ28A-E3/52
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SMBJ28A-E3/52
Manufacturer: Vishay / Semiconductor - Diodes Division In Stock 10138 pcs
Datasheet: SMBJ28A-E3/52
Product Category: TVS - Diodes Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: TVS DIODE 28V 45.5V DO214AA Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Zener
Series
TransZorb®
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AA, SMB
Base Part Number
SMBJ
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
DO-214AA (SMBJ)
Unidirectional Channels
1
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.2A