SMBJ16CA-M3/52
| Manufacturer: | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
In Stock 6000 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | SMBJ16CA-M3/52 | ||
| Product Category: | TVS - Diodes | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | TVS DIODE 16V 26V DO214AA | $0.31 | |
- Series
- TransZorb®
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Power - Peak Pulse
- 600W
- Operating Temperature
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Power Line Protection
- No
- Bidirectional Channels
- Supplier Device Package
- DO-214AA (SMBJ)
- Voltage - Breakdown (Min)
- 17.8V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
- 26V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ)
- 16V
- Current - Peak Pulse (10/1000µs)
- 23.1A