BZX84B2V4-E3-08
| Manufacturer: | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
In Stock 2700 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | BZX84B2V4-E3-08 | ||
| Product Category: | Diodes - Zener - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE ZENER 2.4V 300MW SOT23-3 | $0.24 | |
- Packaging
- Cut Tape (CT)
- Tolerance
- ±2%
- Power - Max
- 300mW
- Impedance (Max) (Zzt)
- 100 Ohms
- Operating Temperature
- -55°C ~ 150°C
- Supplier Device Package
- SOT-23-3
- Voltage - Zener (Nom) (Vz)
- 2.4V
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 50µA @ 1V