BAS40-04-E3-18
| Manufacturer: | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
In Stock 8498 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | BAS40-04-E3-18 | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23 | $0.38 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Speed
- Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
- Series
- Packaging
- Cut Tape (CT)
- Diode Type
- Schottky
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
- Diode Configuration
- 1 Pair Series Connection
- Supplier Device Package
- SOT-23
- Reverse Recovery Time (trr)
- 5ns
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 100nA @ 30V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 40V
- Operating Temperature - Junction
- 125°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 1V @ 40mA
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
- 200mA