RH02515R00FE02
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RH02515R00FE02
Manufacturer: Vishay / Dale In Stock 0 pcs
Datasheet: RH02515R00FE02
Product Category: Chassis Mount Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES CHAS MNT 15 OHM 1% 25W $4.45
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RH
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Resistance
15 Ohms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
25W
Package / Case
Axial, Box
Mounting Feature
Flanges
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Coating, Housing Type
Aluminum
Height - Seated (Max)
0.561" (14.25mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Temperature Coefficient
±20ppm/°C