RER70F1500RC02
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RER70F1500RC02
Manufacturer: Vishay / Dale In Stock 0 pcs
Datasheet: RER70F1500RC02
Product Category: Chassis Mount Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES CHAS MNT 150 OHM 1% 20W $43.73
Series
Military, MIL-PRF-39009, RER70
Features
Military, Moisture Resistant
Tolerance
±1%
Resistance
150 Ohms
Failure Rate
R (0.01%)
Power (Watts)
20W
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height - Seated (Max)
0.561" (14.25mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Temperature Coefficient
±20ppm/°C