RER65FR237RCSL
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RER65FR237RCSL
Manufacturer: Vishay / Dale In Stock 0 pcs
Datasheet: RER65FR237RCSL
Product Category: Chassis Mount Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES CHAS MNT 0.237 OHM 1% 10W $29.13
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
Military, MIL-PRF-39009, RER65
Features
Military, Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Resistance
237 mOhms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
R (0.01%)
Power (Watts)
10W
Package / Case
Axial, Box
Mounting Feature
Flanges
Size / Dimension
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Coating, Housing Type
Aluminum
Height - Seated (Max)
0.405" (10.29mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Temperature Coefficient
±100ppm/°C