RER55F56R2MC02
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RER55F56R2MC02
Manufacturer: Vishay / Dale In Stock 0 pcs
Datasheet: RER55F56R2MC02
Product Category: Chassis Mount Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES CHAS MNT 56.2 OHM 1% 30W $58.24
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
Military, MIL-PRF-39009, RER55
Features
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Packaging
Bulk
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Resistance
56.2 Ohms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
M (1%)
Power (Watts)
30W
Package / Case
Axial, Box
Mounting Feature
Flanges
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Coating, Housing Type
Aluminum
Height - Seated (Max)
0.625" (15.87mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Temperature Coefficient
±20ppm/°C