IMC1812EB181K
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
IMC1812EB181K
Manufacturer: Vishay / Dale In Stock 0 pcs
Datasheet: IMC1812EB181K
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 180UH 102MA 9.5 OHM $0.75
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Wirewound
Series
IMC-1812
Ratings
Q @ Freq
40 @ 790kHz
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Tolerance
±10%
Inductance
180µH
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Material - Core
Ferrite
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR)
9.5Ohm Max
Current - Saturation
Current Rating (Amps)
102mA
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package
1812
Frequency - Self Resonant
5MHz
Inductance Frequency - Test
790kHz