IMC1210BN39NK
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
IMC1210BN39NK
Manufacturer: Vishay / Dale In Stock 0 pcs
Datasheet: IMC1210BN39NK
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 39NH 530MA 270 MOHM $0.75
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Wirewound
Series
IMC-1210
Ratings
Q @ Freq
30 @ 50MHz
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Tolerance
±10%
Inductance
39nH
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Material - Core
Non-Magnetic
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
DC Resistance (DCR)
270mOhm Max
Current - Saturation
Current Rating (Amps)
530mA
Height - Seated (Max)
0.095" (2.41mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package
1210
Frequency - Self Resonant
1GHz
Inductance Frequency - Test
50MHz