IHLP4040DZER5R6M8A
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
IHLP4040DZER5R6M8A
Manufacturer: Vishay / Dale In Stock 201 pcs
Datasheet: IHLP4040DZER5R6M8A
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 5.6UH 9.3A 17.6 MOHM Inquiry
Series
IHLP-4040DZ-8A
Ratings
AEC-Q200
Q @ Freq
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Inductance
5.6µH
Size / Dimension
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
DC Resistance (DCR)
17.6mOhm Max
Current - Saturation
9A
Current Rating (Amps)
9.3A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Frequency - Self Resonant
17MHz
Inductance Frequency - Test
100kHz