IHLP4040DZER100M51
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
IHLP4040DZER100M51
Manufacturer: Vishay / Dale In Stock 0 pcs
Datasheet: IHLP4040DZER100M51
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 10UH 6.5A 33.06 MOHM $0.77
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Molded
Series
IHLP-4040DZ-51
Ratings
Q @ Freq
Packaging
Tape & Reel (TR)
Shielding
Shielded
Tolerance
±20%
Inductance
10µH
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Size / Dimension
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
DC Resistance (DCR)
33.06mOhm Max
Current - Saturation
8.5A
Current Rating (Amps)
6.5A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package
4040
Frequency - Self Resonant
11.5MHz
Inductance Frequency - Test
100kHz