MCS0402UD3161BE100
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MCS0402UD3161BE100
Manufacturer: Vishay / Beyschlag In Stock 0 pcs
Datasheet: MCS0402UD3161BE100
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 3.16K OHM 0.1% 1/10W 0402 $0.43
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
MC ATAU - Precision
Ratings
AEC-Q200
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±0.1%
Resistance
3.16 kOhms
Composition
Thin Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
0402
Temperature Coefficient
±25ppm/°C