AC01000001501JA100
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AC01000001501JA100
Manufacturer: Vishay BC Components In Stock 1756 pcs
Datasheet: AC01000001501JA100
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 1.5K OHM 1W 5% AXIAL $0.73
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
AC
Features
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±5%
Resistance
1.5 kOhms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
1W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.169" Dia x 0.433" L (4.30mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-40°C ~ 275°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
Axial
Temperature Coefficient
100/ +180ppm/°C