APSA6R3ELL391MHB5S
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
In Stock 973 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | APSA6R3ELL391MHB5S | ||
| Product Category: | Aluminum - Polymer Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V T/H | $0.85 | |
- Type
- Polymer
- Series
- NPCAP™-PSA
- Ratings
- Packaging
- Bulk
- Tolerance
- ±20%
- Capacitance
- 390µF
- Part Status
- Active
- Applications
- General Purpose
- Lead Spacing
- 0.138" (3.50mm)
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- Radial, Can
- Voltage - Rated
- 6.3V
- Lifetime @ Temp.
- 2000 Hrs @ 105°C
- Size / Dimension
- 0.315" Dia (8.00mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.512" (13.00mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 105°C
- Surface Mount Land Size
- Ripple Current @ High Frequency
- 5.08A @ 100kHz
- ESR (Equivalent Series Resistance)
- 8mOhm