WAU160-750T
| Manufacturer: | Triad Magnetics |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | WAU160-750T | ||
| Product Category: | AC AC Wall Adapters | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | AC/AC WALL MNT ADAPTER 16V 750MA | $14.52 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Form
- Wall Mount
- Series
- WAU160
- Approvals
- cULus
- Efficiency
- Level VI
- Input Type
- Fixed Blade
- Cord Length
- 72" (1.83m)
- Part Status
- Active
- Applications
- ITE (Commercial)
- Power (Watts)
- 12W
- Input Connector
- NEMA 1-15P
- Region Utilized
- North America
- Voltage - Input
- 120VAC
- Output Connector
- Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- Size / Dimension
- 1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)
- Voltage - Output
- 16VAC
- Operating Temperature
- -10°C ~ 50°C
- Current - Output (Max)
- 750mA
- No Load Power Consumption
- 210mW (Max)