AX97-104R7
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AX97-104R7
Manufacturer: Triad Magnetics In Stock 0 pcs
Datasheet: AX97-104R7
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 4.7UH 1.5A 120 MOHM $0.82
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Wirewound
Series
AX97
Ratings
Features
Q @ Freq
Shielding
Unshielded
Tolerance
±20%
Inductance
4.7µH
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Ferrite
Size / Dimension
0.287" L x 0.188" W (7.30mm x 4.78mm)
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Current - Saturation
Current Rating (Amps)
1.5A
Height - Seated (Max)
0.127" (3.23mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package
SMD
Frequency - Self Resonant
Inductance Frequency - Test
100kHz