LED96W-024-C4000-LT
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LED96W-024-C4000-LT
Manufacturer: Thomas Research Products In Stock 4 pcs
Datasheet: LED96W-024-C4000-LT
Product Category: LED Drivers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: LED DRIVER CC AC/DC 14-24V 4A $102.65
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Constant Current
Series
LED-96W-LT
Weight
0.687 lb (311.62 g)
Dimming
ELV, Triac
Ratings
IP66, NEMA 4
Features
OCP, OVP, SCP
Topology
AC DC Converter
Approvals
CE, cURus
Efficiency
89%
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Power (Watts)
96W
Size / Dimension
6.34" L x 2.40" W x 1.50" H (161.0mm x 61.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output
14 ~ 24V
Number of Outputs
1
Termination Style
Wire Leads
Operating Temperature
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Input (Min)
100VAC
Current - Output (Max)
4A