LED16W120-024-C0700-LT
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LED16W120-024-C0700-LT
Manufacturer: Thomas Research Products In Stock 24 pcs
Datasheet: LED16W120-024-C0700-LT
Product Category: LED Drivers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: LED DRIVER CC AC/DC 14-24V 700MA $32.49
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Constant Current
Series
LED-LT (16W)
Weight
0.364 lb (165.11 g)
Dimming
ELV, Triac
Ratings
IP66
Features
OCP, OVP, SCP
Topology
AC DC Converter
Approvals
CE, cURus
Efficiency
83%
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Power (Watts)
16W
Size / Dimension
3.74" L x 1.60" W x 0.98" H (95.0mm x 41.0mm x 25.0mm)
Voltage - Output
14 ~ 24V
Number of Outputs
1
Termination Style
Wire Leads
Operating Temperature
Voltage - Input (Max)
132VAC
Voltage - Input (Min)
108VAC
Current - Output (Max)
700mA