UA78L15ACDR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
UA78L15ACDR
Manufacturer: NA In Stock 1063 pcs
Datasheet: UA78L15ACDR
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 15V 100MA 8SOIC Inquiry
PSRR
39dB (120Hz)
Series
Packaging
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number
UA78L15
Control Features
Current - Output
100mA
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 40mA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V