UA78L12ACLPR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
UA78L12ACLPR
Manufacturer: NA In Stock 1428 pcs
Datasheet: UA78L12ACLPR
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3 $0.4
PSRR
42dB (120Hz)
Series
Packaging
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Base Part Number
UA78L12
Control Features
Current - Output
100mA
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
27V
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 40mA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V